Trendy w urządzaniu wnętrz – nowoczesny dom

Data dodania: 23.02.2016


Trendy w urządzaniu wnętrz – nowoczesny dom

Dom powinien stanowić odzwierciedlenie osobistych gustów i preferencji mieszkańców – w końcu to tam będą spędzać ogromną ilość czasu. Ale miejsce, w którym mieszkamy to także nasza wizytówka, wskaźnik statusu społecznego i wizualizacja osobowości. Na szczęście najnowsze trendy w aranżacji wnętrz dają możliwość dostosowania nowoczesnych prądów urządzania przestrzeni do różnorodnych gustów i warunków. A co będzie szczególnie modne w 2016 roku?

Nawiązania do natury

Świadomość ekologiczna jest w modzie – nie tylko na poziomie stylu życia, ale również we wnętrzach. Zgodnie z najnowszymi trendami powrót do natury jest jednym z najbardziej pożądanych kierunków rozwoju w architekturze wnętrz. Otwiera to możliwości zastosowania przede wszystkim naturalnych materiałów, takich jak drewno, kamień, ceramika czy cegły. Elementy wyposażenia z tworzyw sztucznych są zdecydowanie passe.
Najprostszy sposób na uwzględnienie natury we wnętrzu to przede wszystkim drewniane podłogi, kamienne elementy na ścianie albo odkryta ceglana ściana. Tego typu rozwiązania sprawiają, że przestrzeń wygląda jednocześnie elegancko, przemyślanie, ale zarazem przytulnie i domowo.
Dodatkowo materiały tego typu są niezwykle plastyczne, jeśli chodzi o współpracę z innymi elementami wnętrza, można więc być spokojnym, że niezależnie od dalszych aranżacji taka baza zawsze dobrze się sprawdzi.

Prosta baza

Zasada obowiązująca w przypadku aranżacji domu w nowoczesnym stylu czerpie u podstaw stylu minimalistycznego. Architekci wnętrz zgodnie uważają, że urządzenie wnętrz, tak aby uzyskać spójny efekt końcowy najłatwiej zacząć od stworzenia bazy: prostej, nieskomplikowanej, która pozwoli na większe szaleństwa i personalizację na dalszych etapach aranżacji przestrzeni.
Niezmiennie pozytywnie oceniane są barwy w neutralnej palety kolorystycznej: odcienie bieli, beże i szarości. Od wielu lat korzysta się także z pomysłu wprowadzania kontrastowych elementów, na przykład jednej ściany w mocnym kolorze albo o wyraźnym wzorze.

Instytut Pantone, który zajmuje się identyfikacją kolorów, jak co roku ogłosił raport na temat kolorów, które będą najmodniejsze w nadchodzącym sezonie. Jak wskazują autorzy listy, inspiracje pochodziły między innymi z osiągnięć sztuki współczesnej oraz urbanistyki kontrastującej z roślinnością. W wyniku przeprowadzonych analiz specjaliści orzekli, że w sezonie wiosna-lat 2016 najlepiej postawić na łagodne, uspokajające, ale jednocześnie ożywcze odcienie, między innymi pastelowy róż, lila czy chłodny błękit.

Designerskie dodatki

Na poziomie dekoracji w dużym uproszeniu można przyjąć, że wszystkie chwyty dozwolone – wybór konkretnych przedmiotów powinien być dokonany w zależności od tego, w jakim kierunku chcemy zmierzać z naszą koncepcją wystroju. Tym bardziej, jeśli zdecydujemy się na neutralne podstawy wnętrza, czyli ściany i podłogi, można puścić wodze fantazji w kwestii elementów wyposażenia (domowy poradnik).

Jedna uwaga, którą warto mieć w pamięci to ta, aby mimo wszystko trzymać się z dala od materiałów niskiej jakości i wykonanych ze sztucznych surowców. Myślą przewodnią podczas urządzania nowoczesnego domu, mieszkania, a nawet przestrzeni biurowych jest nade wszystko skupienie się na jakości, zamiast na ilości.

Zabawa formą

Architekci wnętrz wskazują na dwa szczególnie silne trendy, jeśli chodzi o elementy wyposażenia nowoczesnego domu. Co ciekawe, oba te nurty z łatwością można dopasować do wnętrza aranżowanego w odmiennych stylach – tak więc mogą po nie sięgnąć zarówno wielbiciele stylu skandynawskiego, eklektycznego jak i vintage.
Pierwszy z nich mówi o mieszaniu różnego rodzaju tekstur, które nada każdemu pomieszczeniu niezwykłego charakteru, niespotykanego na szerszą skalę. Przykładem może być połączenie chropowatej cegły z idealnie gładką powierzchnią matowej ściany.

Drugim kierunkiem, którym warto podążyć urządzając nowoczesny dom jest zastosowanie geometrii – w każdej formie i w dowolnym miejscu. Geometryczne wzory i kształty mogą opanować w rozmaitych konfiguracjach zarówno ściany, podłogi jak i elementy dekoracyjne. W zależności od pożądanego efektu można ograniczyć się do jednego akcentu lub postawić na wiele bodźców inspirowanych geometrią.


Sprawdź również:
Projektowanie fabryk
Schody na zamówienie