Sztuczna inteligencja w Twoim domu

Data dodania: 23.02.2016


Idea sztucznej inteligencji, która powoli zajmuje kolejne obszary codziennego życia jest nam znana głównie z filmów. Na przestrzeni ostatnich lat coraz częściej nie są to już produkcje z pogranicza science-fiction, ale coraz bardziej realne koncepcje, których urzeczywistnienie zdaje się być raczej kwestią czasu niż odległą wizją pozbawioną jakichkolwiek racjonalnych przesłanek. Jak może wyglądać w przyszłości nowoczesny dom wypełniony technologicznymi rozwiązaniami?

Zgodnie z tym, co podkreślają specjaliści z branży architektury i budownictwa (architekt Szczecin) idea inteligentnego domu powinna zacząć się już na etapie wstępnego projektu, który uwzględnia między innymi uwarunkowania budowy, na czele z planami zagospodarowania przestrzennego. W zależności od tego na co pozwalają naturalne warunki otoczenia architekt może zaproponować innowacyjne rozwiązania, które wpłyną na wprowadzenie oszczędności i efektywne wykorzystanie możliwości wynikających w położenia danej działki. Jeśli mamy do czynienia z gotowym budynkiem również istnieją narzędzia, którymi architekt może się posłużyć, aby wykonana modernizacja czy reorganizacja konstrukcji w efekcie prowadziła do maksymalizacji korzyści i redukcji kosztów.

Kluczowym elementem wyposażenia, który wpływa na komfort życia w takiej przestrzeni jest zastosowanie różnego rodzaju automatyki domowej. Najbardziej zaawansowane instalacje systemów bezprzewodowych pozwalają na wygodne zarządzanie między innymi instalacjami sanitarnymi, elektrycznymi czy grzewczymi, które znajdują się w domu. Zakres możliwości, jakimi dysponuje użytkownik różni się nie tylko w zależności od wybranego rodzaju instalacji (przewodowa, bezprzewodowa), ale także stopnia zaawansowania konkretnych urządzeń wybranych w tym celu. Niektóre instalacje pozwalają na w pełni zautomatyzowaną obsługę domu, a inne będą wymagały od nas ręcznego wprowadzania ustawień.

Jak może wyglądać dzień mieszkańców inteligentnego domu? Pobudka nie musi być zależna od wschodu słońca czy podyktowana dźwiękiem budzika, ale może wywołana podniesieniem rolet o wyznaczonej godzinie lub zaplanowanym uruchomieniem. Trawnik i rośliny w ogrodzie są podlewane automatycznie w wybranych porach i przez określony czas, więc zielone tereny wokół domu zawsze prezentują się idealnie, czego zazdroszczą wszyscy sąsiedzi. Wracając z pracy po południu możemy wejść do domu, w którym panuje ustalona przez nas temperatura czy uruchomione są wybrane elementy oświetlenia wewnątrz lub na zewnątrz. Jeśli dodatkowo wyposażymy dom w inteligentny system alarmowy i monitoring, dzięki nowym technologiom możemy w każdej chwili kontrolować i podglądać, co dzieje się tam pod naszą nieobecność (nowoczesne wnętrza).

Użytkownik może skonfigurować niezbędne ustawienia w taki sposób, aby dom funkcjonował w oparciu o pewien stały scenariusz, który na przykład przewiduje odsłanianie elektronicznych rolet o tej samej godzinie czy utrzymywanie stałej temperatury. Może także w dowolnej chwili zmieniać poszczególne opcje, zgodnie z aktualnymi potrzebami.

Domy Kołobrzeg

Dobrą informacją jest też ta dotycząca kosztów takiej przyjemności. Można by się spodziewać, że inwestycje związane z przekształceniem swojego domu przy zastosowaniu inteligentnych systemów to „zabawa dla bogatych”, ale jak się okazuje – nic bardziej mylnego. Przede wszystkim rozwiązania niezbędne do realizacji projektów inteligentnego domu są coraz bardziej popularne, nie tylko w skali globalnej, ale również w Polsce. W dodatku na rynku dostępni są specjaliści, studia architektoniczne (Szczecin) którzy potrafią w odpowiedni sposób zaaranżować inteligentną przestrzeń. To przekłada się na stopniowe obniżanie kosztów, ponieważ przestaje to być dobro luksusowe, a staje się coraz bardziej powszechne. Szczególnie przystępne cenowo są instalacje bezprzewodowe, które mogą być montowane nie tylko w nowo powstających budynkach, ale również w konstrukcjach kilkuletnich, gdzie nie wymagają gruntownych remontów czy kucia ścian w celu montażu okablowania.


http://studioag.pl/