Nowoczesny design w biurze – 5 przykładów, z których warto czerpać inspirację

Data dodania: 23.02.2016


Nikt już nie wzdryga się na zdanie, że biura nie powinny być tylko i wyłącznie funkcjonalne, ale także estetyczne i zgodne z aktualnymi trendami obecnymi z obszarze aranżacji wnętrz. Światowe firmy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że stworzenie odpowiednich warunków w miejscu pracy, jako inwestycja w fundament każdego biznesu, czyli ludzi, jest kluczem do osiągnięcia sukcesu. Jeśli inspirować się to tylko najlepszymi – oto przegląd 5 najciekawszych aranżacji biurowych na miarę nowoczesnych czasów.

Google, Tel Aviv

Izraelski oddział siedziby Google zdobył serca wielu krytyków i architektów wnętrz. Przestrzeń stworzona w tym budynku została zaprojektowana z myślą o tym, aby tworzyć warunki do pracy, ale także swobodnej komunikacji między pracownikami. Aby osiągnąć taki efekt projektanci zdecydowali się na dostosowanie stanowisk pracy dla tych, którzy potrzebują tradycyjnej przestrzeni do pracy oraz obszarów, które sprzyjają wyraźnie współpracy kilku osób.
Każde piętro biura Google w Tel Avivie zostało zaprojektowane w innej stylistyce, co miało na celu przedstawienie różnorodności tożsamości lokalnych w Izraelu. Sami pracownicy pomagali w interpretacji pomysłów i współtworzyli koncepcję pomieszczeń, które ostatecznie znalazły się w budynku. Nie brak tu odważnych dodatków, oryginalnego wyposażenia i niespotykanych detali architektonicznych.

Dropbox, San Francisco

Dropbox, czyli firma, która zajmuje się dostarczaniem usług synchronizowania plików i przechowywania danych w chmurze pokazali się niebiańskie klimaty naprawdę nie są im obce. Biuro w San Francisco cechuje się przede wszystkim szerokim zastosowaniem roślin – naturalna zieleń odgrywa ważną rolę i ożywia przestrzeń służbową utrzymaną w naturalnej kolorystyce uzupełnionej elementami drewnianymi i aluminiowymi.
Szczególnie interesującym pomysłem zrealizowanym w tej powierzchni są tematyczne saloniki, czyli niewielkie przeszklone pokoje, które nie zaburzają ogólnej koncepcji open office. W biurze nie brakuje także pomieszczeń przeznaczonych do wyciszenia, pokoju muzycznego z fortepianem, a nawet ściany ze stołem do gry w ping ponga (nowa architektura).

Facebook, Menlo Park

Kampus Facebooka w Kalifornii to miejsce, które zostało przez niektórych architektów wnętrz nazwane „miejscem, które firma w końcu może nazwać swoim domem”. A biorąc pod uwagę dynamikę rozwoju giganta mediów społecznościowych trudno nie zgodzić się z tym stwierdzeniem. Powierzchnie biurowe w Menlo Park przypominają raczej płótno, na którym wielu artystów zostawiło po sobie ślad. Porównanie do płótna nie jest przypadkowe – śnieżnobiałe ściany siedziby biura są też przeznaczone do tworzenia sztuki przez pracowników firmy, co ma oddawać filozofię firmy, zachęcającą do nieskrępowanego wyrażania siebie.
Standardem są tutaj biurka z regulowaną wysokością blatu, które są rozproszone po całym budynku, zgodnie z ideą otwartej przestrzeni, w której nie ma wydzielonych gabinetów – nawet dla Marka Zuckerberga.

Microsoft, Lizbona

Microsoft Office, czyli portugalska siedziba spółki Billa Gatesa i Paula Allena z zewnątrz przypomina tradycyjne konstrukcje high-tech, a w środku zachwyca spójnym, ale jednocześnie niejednorodnym wystrojem. Celem projektantów było wykorzystanie technologii w taki sposób, aby maksymalnie zwiększyć mobilność, wydajność i możliwość współpracy między pracownikami.
Biuro odrzuciło tradycyjny model przydzielonych stanowisk pracy na rzecz zróżnicowanych obszarów roboczych – dzięki temu pracownicy mogą wykonywać swoje obowiązku w różnej wielkości pokojach, przy klasycznych biurkach albo… budkach telefonicznych. Za szczególnie innowacyjne uznano wykorzystanie SmartGlass, czyli szkła, które w zależności od potrzeb jest całkowicie transparentne lub nieprzejrzyste – w jednej chwili zwykła szyba, a za chwilę dymione szkło, które zapewnia pełną prywatność.

Foster & Partners, Londyn

Dla osób zainteresowanych architekturą nazwisko Sir Normana Fostera z pewnością nie jest obce, zatem od razu jasne jest że firma Foster & Partners to spółka architektoniczna, co na wejściu dobrze wróży ich siedzibie. Głównym założeniem było stworzenie przestrzeni, która ułatwia współpracę i komunikację, bez wydzielonych stref i gabinetów – a więc ponownie idea open office, z tym, że bez zastosowania wolnej, niezagospodarowanej przestrzeni (aranżacje wnętrz).

Przestrzeń biura została w całości zaaranżowana w kolorze bieli – cała otwarta przestrzeń została wypełniona długimi stołami warsztatowymi, przy których siedzą całe rzędy pracowników. Pojedyncze stanowiska zapewniają wystarczająca ilość prywatnej przestrzeni, ale jednocześnie umożliwiają płynną współpracę między sąsiadującymi pracownikami.

Jak widać, większość obecnych na liście firm to podmioty funkcjonujące w obszarze nowych technologii, platform internetowych i innowacyjnych rozwiązań dla biznesu. Liderzy w swoich branżach udowadniają, że nowoczesność i staranność powinna być widoczna nie tylko w działalności firmy, ale także w jej materialnych przestrzeniach. Czy istnieje jedna recepta na osiągnięcie doskonałej aranżacji przestrzeni biurowej? Są pewne sprawdzone sposoby na aranżację takich obiektów, więc jeśli zależy nam na jak najlepszym efekcie końcowym warto zasięgnąć porady specjalistów z dziedziny architektury i budownictwa – nikt nie wpadnie na lepsze, bardziej ergonomiczne rozwiązania niż doświadczony architekt i pracownicy studia projektowego.

Winter Polska