Co mają nowoczesne domy czego nie mają tradycyjne?

Data dodania: 23.02.2016


Inteligentne domy, zintegrowane systemy zarządzania budynkiem, zaawansowane technicznie budownictwo – dla wielu osób takie określenia to obco brzmiące pomysły rodem z przyszłości. Ale jak pokazuje praktyka, nowoczesne domy, budowane z myślą o wykorzystaniu ciągle rozwijających się technologii to koncepcja, która zdobywa coraz więcej zwolenników i niewykluczone, że w niedalekiej przyszłości będą równie popularne, co smartfony czy smart TV dzisiaj. A czym konkretnie różnią się smartdomy od tych tradycyjnych konstrukcji?

Zacznijmy od wyjaśnienia tego, co właściwie należy rozumieć pod pojęciem inteligentnego budynku. Jest to konstrukcja, które dzięki zastosowaniu zaawansowanych narzędzi technologicznych ma zapewniać mieszkańcom kontrolę i monitorowanie zastosowanych, zintegrowanych systemów automatycznych, które służą optymalnej obsłudze różnego rodzaju elementów wyposażenia domu.

Za sprawne działanie składowych części inteligentnego budynku odpowiadają czujniki i detektory, które przekazują informacje o stanie konkretnych instalacji do zintegrowanego systemu zarządzania. Współpraca wszystkich elementów ma zagwarantować użytkownikom możliwie jak największe bezpieczeństwo, komfort i wygodę na co dzień. W ramach systemu zarządzania mieszkańcy mogą dowolnie kontrolować działanie między innymi instalacji elektrycznych, systemów alarmowych, czyli urządzeniami AGD, sprzętem audio i wideo, kamerami monitoringu, czujnikami obecności. Zintegrowane zarządzanie budynkiem może też dotyczyć sieci telewizyjnej oraz lokalnej sieci komputerowej, za pośrednictwem której również można uzyskać dostęp do ustawień wybranych elementów systemu.

Nadrzędnym celem, jaki przyświeca ciągłemu udoskonalaniu idei inteligentnych domów nie jest pogoń za zdobyczami techniki sama w sobie. Jak podkreślają specjaliści, nowoczesne budownictwo i architektura ma jedynie korzystać z tego rodzaju udogodnień, a ich wprowadzanie ma służyć przede wszystkim komfortowi mieszkańców, redukcji kosztów eksploatacji domu, zwiększeniu bezpieczeństwa oraz funkcjonowaniu nieszkodzącemu środowisku naturalnemu.

Jak w praktyce może wyglądać życie w nowoczesnym, inteligentnym domu? Większość ustawień może być wpisanych w stały schemat użytkowania, który codziennie sprawia, że dom, niczym ośrodek sztucznej inteligencji wykonuje podobne czynności, zgodnie z życzeniem właścicieli. Mieszkańcy mogą konfigurować swój dom, tak aby w najdrobniejszym szczególe dostosowywał się do ich trybu życia, codziennych nawyków i preferencji.

Jeśli ktoś lubi spać do południa może zaprogramować rolety, tak aby podniosły się o wybranej godzinie, tym samym umożliwiając dostęp naturalnego światła słonecznego. Inna osoba może sobie życzyć, aby wracając do domu po zmroku system zarządzania, przy współpracy z czujnikami zmierzchu automatycznie włączył oświetlenie przed budynkiem. Domorośli ogrodnicy, którym zdarza się zapomnieć o regularnym podlewaniu ogrodu mogą się zdecydować na automatyczne zraszanie w ustalonych odstępach czasowych.

Obserwując rozwój i wpływ technologii na obszar architektury i budownictwa można jedynie cieszyć się, że innowacyjne rozwiązania z roku na rok stają się coraz łatwiej dostępne, a ich funkcjonalność wydaje się rosnąć z dnia na dzień. Nie pozostaje już nic innego jak skonsultować możliwości wprowadzenia elementów inteligentnego domu w swojej nieruchomości z nowoczesnym studiem projektowym i zaufanym architektem.


Polecamy także:
Architekt Szczecin
schody-stolarz.pl