Jak powinno wyglądać nowoczesne biuro?

Data dodania: 23.02.2016


Pierwsze skojarzenia, jakie przychodzą na myśl, kiedy pada określenie „nowoczesne biuro”? Na pewno większość ludzi automatycznie wyobraża sobie pokój wypełniony po brzegi gadżetami elektronicznymi, wielkimi ekranami i z mnóstwem komputerów oraz mobilnych akcesoriów. Jasne, ale nowoczesne biuro to także odpowiednio zaaranżowane biuro – co trzeba wziąć pod uwagę, żeby uzyskać taki efekt w swojej firmie?

Klasyczne kolory

Nie można powiedzieć, że w kwestii doboru palety kolorystycznej jedno rozwiązanie będzie optymalne dla firm funkcjonujących w różnych branżach, ale z całą pewnością są ogólnie przyjęte wzorce, które można uważać za bezpieczne wyjście, które w najgorszym przypadku po prostu nie zaszkodzi. Biel, odcienie beżu i szarości uważane są powszechnie za barwy neutralne i klasyczne – a wybierając klasykę, jak wiadomo, nie można się pomylić. Neutralne odcienie mogą stanowić po prostu podstawę do bardziej zdecydowanych elementów wyposażenia.
Niektóre kolory niosą ze sobą konkretne oddziaływanie, tak jak czerwień może pobudzać, zieleń uspokajać a barwa żółta pobudzać do działania. Czerń jest wyborem kontrowersyjnym i może być nieco podchwytliwa, bo z jednej strony jest to kolor utożsamiany z elegancją, ale z drugiej przywodzi na myśl nastroje depresyjne. Wiele zależy od pozostałych elementów aranżacji wnętrza, zatem zwłaszcza przy wyborze takiego trudnego koloru warto poradzić się architekta wnętrz.

…i zieleń

Coraz częściej można się spotkać z wprowadzaniem naturalnych elementów zielonych w przestrzenie biurowe. Firmy decydują się coraz częściej na tworzenie małych ogródków, na przykład na patio, korzystając przy tym z pomocy architekta. Specjalista doświadczony w  pracy w studiu projektowym nie tylko zaplanuje zagospodarowanie przestrzeni, ale także w efektywny sposób wykorzysta naturalne warunki obiektu. Dużo prostszym wyjściem może być jednak wyposażenie biura w rośliny, jako element dekoracyjny. Warto postawić na takie gatunki, które są łatwe w utrzymaniu i oczyszczają powietrze ze szkodliwych substancji, na przykład skrzydłokwiat, fikus, wężownica czy zamiokulcas.

Ekologia i energooszczędność

Zielone biuro nie musi być pomalowane na ten kolor ani przypominać dżungli tropikalnej, bo zielone to również ekologiczne. Jak sprawić, żeby przestrzenie biurowe były przyjazne środowisku, ale również zgodne z duchem czasu? Podstawowe metody zwiększenia oszczędności i postawy proekologicznej w biurze to stosowanie oświetlenia energooszczędnego, ale również przemyślanie rozmieszczenie lamp i świetlówek, tam gdzie faktycznie mają one sens. Można też sięgnąć po rozwiązania technologii solarnej albo zintegrowanych systemów instalacji elektrycznych czy grzewczych, które ułatwią kontrolowanie zużycia energii i ograniczą jej marnotrawienie (nowoczesna architektura).

Funkcjonalne materiały wysokiej jakości

Są pewne kwestie, w których warto inspirować się tendencjami, które obowiązują również w kwestii wystroju przestrzeni prywatnych i przenieść je na pole aranżacji budynków przemysłowych. Przykładem może być nurt zachęcający do korzystania z materiałów wysokiej jakości, takich jak drewno, kamień czy szkło. Ich wartość ma nie tylko znaczenie estetyczne, ale również, a może przede wszystkim praktyczne, bo tego rodzaju surowce charakteryzują się większą odpornością na różnego rodzaju uszkodzenia.
Nie można też zapominać o myśli przewodniej w koncepcjach architektonicznych biur i budynków przemysłowych: funkcjonalność. W praktyce powinna się ona przekładać na zastosowanie ergonomicznych foteli i biurek czy użytecznych mebli, takich jak różnego rodzaju półki czy szafy.

Fado Szczecin Wypożyczalnia

Sprawdzoną receptą będzie jednak przede wszystkim wizyta z nowoczesnym studiu projektowym, gdzie zespół doświadczonych architektów wnętrz doradzi i zaproponuje indywidualnie dobraną ofertę, która spełni nasze oczekiwania i wprowadzi przestrzenie biurowe w XXI wiek. Nadzór realizacji projektu to także gwarancja uzyskania spójnego wizerunku wnętrz.


 

Projektowanie budynków przemysłowych

studioag.pl